ceturtdiena, 2018. gada 25. janvāris

ASV dolārs kļūs vājāks

Šodien Davosas forumā viens no vadošajiem ASV pārstāvjiem paziņoja, ka vājāks dolārs sekmē ASV ekonomikas izaugsmi, ļaujot palielināt eksportu. Tajā pašā laikā viņš arī norādīja, ka ilgtermiņā spēcīgs dolārs rāda, ka arī ASV ekonomika ir spēcīga. Finanšu tirgus spekulanti uz to reaģēja vienā mirklī un indeksu tirgi nokritās, bet naftas cenas palēcās. Paziņojums tika traktēts kā ASV gatavība vājināt dolāra kursu, laiveicinātu eksportu.

Spekulantu darbības biržā šobrīd jau sen ir attālinājušās no reālās pasaules un lielā mērā atspoguļo spekulantu manevrus. Rezultātā visi ekonomistu un žurnālistu skaidrojumi par tirgus izmaiņām nav vērtējami kā ticami, jo nāk tikai post-factum. Protams, ja R. Mērdoks paziņo, ka plāno iegādāties vienu vai otru uzņēmumu, tirgus rīkojas nekavējoties, cenšoties ielēkt pēdējā vilcienā. Tajā pašā laikā korelācijas meklēša starp, piemēram, situācijas eskalāciju Tuvajos austrumos un naftas cenām ir neproduktīva. Vēl 20. gs 90-tajos bija skaidrs, ka konflikts paaugstina naftas cenu, bet šobrīd šāda korelācija vairs nepastāv. Laikā, kad biržā tirdzniecības darījumus veic roboti, kas cenšas viens otru pārspēt par sekundes tūkstošdaļām, tie investori, kas izvēlas spekulēt īstermiņā parasti paliek ar garu degunu. Akciju tirgū šī tendence vēl nav tik izteikta, bet atvasināto finanšu instrumentu - fjūčeru, opciju un pat valūtu tirdzniecībā (forex) to var novērot ļoti izteikti.

Šajā kontekstā ļoti spilgti redzams, ka privātpersonām vienīgā iespēja saglabāt kapitālu ir koncentrēties uz reālām vērtībām. Situācijās, kad nepieciešams aizdevums ir vērts izvēlēties piedāvājumu pēc rūpīgas savu vajadzību apzināšanas un izvērtēšanas. Jau rakstījām par Credit piedāvājumu Latvijas iedzīvotājiem, kas vēlas aizņemties internetā. Situācijas analīze liecina, ka plašajā piedāvājumu klāstā aizvien lielāka daļa izvēlas salīdzināt vairākus kredītu veidus vienā vietā, šādi ietaupot naudu. Davosas foruma notikumi nemainīs šo tendence, taču ļaus pasaules lielāko valstu politiķiem savā starpā padižoties.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru